Kas sukelia plaukų slinkimą? Viskas, ką reikia žinoti

Plaukų augimo ciklo supratimas
Kiekvienas iš 100 000 plaukų ant mūsų galvos yra skirtingame dviejų-septynerių metų gyvenimo etape (taip, čia vyksta ištisas „gyvenimo ratas“). Kai apie tai pagalvojate, logiška, kad kiekvieną dieną po keletą jų netenkame.
Plauko gyvavimo ciklas skirstomas į keturis etapus:
- Augimo fazė (anagenas): Ši fazė trunka kelerius metus ir apima laiką, kai plaukai aktyviai auga. Didžioji dalis jūsų plaukų (90 proc.!) bet kuriuo metu yra šioje fazėje.
- Pereinamoji fazė (katagenas): Per šią dvi savaites trunkančią fazę plauko augimas sulėtėja ir jis pradeda atsiskirti nuo folikulo.
- Ramybės fazė (telogenas): Šiuo metu plaukai iš esmės yra ramybės būsenoje - jie neauga, bet ir nekrenta. Ši dalis paprastai trunka apie tris mėnesius.
- Plaukų slinkimo fazė (egzogenas): Šiuo etapu plaukai iš galvos odos iškrenta (paprastai šepečio pagalba). Kai seni plaukai iškrenta, folikuluose taip pat pradeda augti nauji plaukai - ir ciklas kartojasi.
Kiekvienas žmogus yra skirtingas, todėl jūsų ciklas gali būti trumpesnis arba ilgesnis, atsižvelgiant į jūsų amžių, genetiką ir bendrą sveikatos būklę. Tai reiškia, kad sveikata ir tinkama plaukų priežiūra gali padėti išlaikyti sklandų ciklą. Tai taip pat reiškia, kad kai kas nors sutrikdo ciklą, gali sustoti arba sulėtėti augimas, o tada prasideda plaukų slinkimas.
Plaukų slinkimas - kas yra normalu, o kas ne?
Medicininiu požiūriu plaukų slinkimas ir slinkimas iš tikrųjų yra du skirtingi dalykai. Plaukai slinksta, kai iškrenta, o plaukų slinkimas - kai kažkas trukdo plaukams augti.
Kiek plaukų slinkimas yra normalus? Amerikos dermatologijos akademijos duomenimis, normalu, kad per dieną iškrenta apie 50-100 plaukų. Tačiau mityba, stresas, hormonai, higiena, stilizavimo įpročiai ir net genetika gali turėti įtakos tam, kiek plaukų slinksta.
Pavyzdžiui, nėštumo metu moters organizme vykstantys hormoniniai pokyčiai gali sutrikdyti normalų plaukų augimo ciklą, todėl po gimdymo plaukai taip dažnai slenka. Panašiai, išgyvenant stresą (pavyzdžiui, per visus praėjusius metus?), plaukai iš augimo fazės gali pereiti į ramybės fazę, todėl jie iškrenta anksčiau nei įprastai. Nepakankamas baltymų kiekis maiste taip pat gali sutrikdyti situaciją.
Jei kasdien iškrenta daugiau nei 100 plaukų, gali būti, kad jums per daug slenka plaukai (mediciniškai vadinama telogeniniu slinkimu). Dėl laikinų priežasčių (pvz., nėštumo ar aukštos temperatūros) pernelyg didelis plaukų slinkimas paprastai laikui bėgant išsilygina, tačiau jei stresas yra ilgalaikis, tai gali reikšti ir ilgalaikį plaukų slinkimą. Tačiau nepamirškite, kad jei plaukus šukuojate ar plaunate tik kartą ar du kartus per savaitę, šukose ar nutekamajame vamzdyje matysite kelių dienų išslinkusius plaukus.
Ar šampūnas gali sukelti plaukų slinkimą?
Ištyrėme ir pasikonsultavome su pagrindiniu chemiku - ir tai mažai tikėtina. Jei patirsite stiprią alerginę reakciją į plaukų gaminį, ji gali sukelti dirginimą, dėl kurio gali slinkti plaukai, tačiau tai pasitaiko gana retai. Plaukų slinkimą dažniau lemia vidiniai veiksniai (hormonai, mityba, stresas, genetika), o ne išoriniai veiksniai, pavyzdžiui, šampūnas.
Tiesą sakant, plaukų slinkimą dažniau sukelia šampūno nenaudojimas. Kai kurie žmonės vietoj šampūno mieliau renkasi produktus, kurių nereikia naudoti (ir jei jie jums tinka, puiku!), tačiau kitiems šie valikliai gali būti per švelnūs. Švari galvos oda yra būtina sveikiems plaukams augti, be to, ji padeda geriau įsisavinti visas svarbias plaukų produktuose esančias maistines medžiagas. Jei galvos oda nėra tinkamai valoma, joje lieka produktų sankaupų, negyvų odos ląstelių ir visokio kitokio šlamšto, o tai iš esmės sudaro palankią terpę veistis mielėms ir bakterijoms (taip, fui). Ilgainiui tai gali sukelti galvos odos uždegimą ir net plaukų slinkimą. Mažų mažiausiai nepasieksite viso savo augimo potencialo.
Apibendrinimas: Jei produktas naudojamas tinkamai, plaukų slinkimas pasitaiko retai, tačiau tai nėra neįmanoma. Jei plaukų priemonė dirgina galvos odą, nustokite ją naudoti ir pasikonsultuokite su dermatologu. Taip pat galite kreiptis į gaminio gamintoją - jie gali pasiūlyti jūsų plaukų tipui tinkamesnį gaminį arba padėti išsiaiškinti, kas nutiko ne taip.
Ar galiu kaip nors išvengti plaukų slinkimo?
Kad sumažintumėte plaukų slinkimo riziką ir išvengtumėte nereikalingo slinkimo, būkite geri savo plaukams, kūnui ir protui. Štai keletas paprastų būdų, kaip tai padaryti:
Pažinkite savo plaukus. Kuo geriau suprasite jų ribas ir elgesį, tuo geriau išvengsite dalykų, kurie jiems nepatinka (pavyzdžiui, per dažno plovimo... arba kirpimo kirpčiukais).
Naudokite savo plaukų tipui tinkamus produktus. Šį dalyką negalime pakankamai pabrėžti. Pastebėsite skirtumą.
Būkite malonūs savo kūnui ir protui. Būkite hidratuoti, subalansuotai maitinkitės ir imkitės priemonių stresui valdyti - visa tai svarbu, kai kalbama apie jūsų plaukus ir ne tik.
Pasirūpinkite, kad galvos oda būtų švari. Susidariusios nuosėdos blokuoja plaukų folikulus, o kad plaukai augtų sveiki, jie turi kvėpuoti! Kartą per savaitę galvos odą išvalykite naudodami gerą valomąjį šampūną (mūsų šampūnas pakankamai švelnus, kad neišsausintų plaukų, bet galvos oda atrodytų kaip nauja).
Būkite švelnūs. Jūsų plaukai ir galvos oda yra jautrūs, todėl elkitės su jais atsargiai. Venkite abrazyvinių plaukų segtukų (metalinių - tikrai ne) ir tempiančių kuodukų ar segtukų. Nepritvirtinkite pynės, pynimų ar priauginamų plaukų per stipriai. Retkarčiais pabandykite šukuoti plaukus pirštais, kad plaukai pailsėtų nuo šepečio.
Užbėkite už akių paveldimam plaukų slinkimui. Jei nerimaujate dėl genetinio plaukų slinkimo, galite pasiteirauti gydytojo apie prevencinio gydymo galimybes.